קדחת הנילוס המערבי קיץ 2018

בעקבות הפרסומים האחרונים באשר לעליה במספר החולים במחלת קדחת הנילוס המערבי מזכיר איגוד ערים השרון הצפוני לתברואה לתושבי האזור את עקרונות היסוד במלחמה נגד היתושים וזאת במטרה למנוע את התפשטות המחלה וההידבקות בה.

יו"ר האיגוד, חיים פרידריך, חבר מועצת עיריית נתניה, יוצא שוב בקריאה, לאנשי איכות הסביבה ברשויות החברות באיגוד ולכל תושבי האזור, להירתם לפעילות לאיתור מוקדי היתושים המתפתחים במקווי מים, אם ברשות הרבים או בחצרות הבתים והמשקים, לטפל בהם או לדווח עליהם למחלקות לאיכות סביבה ברשויות וזאת כדי לעבור את הקיץ בשלום.

מהאיגוד נמסר כי מקור מרכזי להתפתחות מוקדי היתושים נמצא בחצרות ובסביבת הבית ולכן מומלץ ליבש שלוליות בחצרות, למנוע דליפות בברזים, מערכות קירור ומזגנים, לנקז מים מגגות ומקלטים, לכסות היטב את בורות הביוב, לרוקן בקבוקים, תחתיות עציצים, אגרטלים, אדניות, חביות, גיגיות וצמיגים בהם הצטברו מים, צמחים בעלי השקיה עלית (ברומלודים) וכל כלי קיבול אפשרי בו עשויים להצטבר מים, לוודא ניקיון והחלפת מים בשקתות של הפרות, לטפל בשפכי רפתות, המזרימות את עודפי המים לשטחים פתוחים ולתעלות וליבש ולמנוע מקווי מים בסמוך למקומות גידול בעלי כנף.

כן מציעים באיגוד לתושבים שעדיין לא עשו זאת לדאוג לרשתות בכל החלונות ולהצטייד בתכשירים דוחי יתושים זאת כדי להגן על עצמם.

האיגוד אחראי, בין יתר תפקידיו, על ניטור ומיפוי סביבות הנחלים ומאגרי המים הקיימים בתחום האיגוד ואיתור מדגרות היתושים הנמצאות בצידי הנחלים. האיגוד ביצע וממשיך לבצע באופן שוטף הדברות של בתי הגידול של זחלי היתושים ע"י ריסוס העשביות בגדות מאגרי המים, הנחלים ואגני החמצון, וכן ע"י פיזור אלפי דגי גמבוזיה, הזוללים את זחלי היתושים.

איגוד ערים שרון צפוני הוקם במטרה לשמור על רמה ניאותה של איכות הסביבה ואיכות החיים באזורי הנחלים ומאגרי המים הקיימים בתחום האיגוד. מדובר בהתארגנות אזורית של הרשויות הנמצאות בחלק הצפוני של אזור השרון והוא כולל כ- 450,000 נפש הנפרשים על שטח של כ – 400,000 דונם. הרשויות החברות באיגוד הן: נתניה, רעננה, עמק חפר, לב השרון, חוף השרון, קדימה-צורן, תל מונד, פרדסיה, כפר יונה, אבן יהודה, זמר, אליכין.